Zegarek – czy to dobry pomysł na prezent? 1
Zegarek – czy to dobry pomysł na prezent?

Zegarek jest ciekawym pomysłem na prezent – na święta, urodziny, imieniny i inne ważne uroczystości. Okazuje się jednak, że taki podarunek obarczony jest pewnymi przesądami. Skąd się one biorą, ile jest w nich prawdy i czy powinny mieć tak duży wpływ na naszą rzeczywistość?

Piątek trzynastego to dzień, w którym prześladuje człowieka pech. Spotkanie czarnego kota to pewność nieszczęśliwego wypadku. Z kolei rozbite lustro to aż siedem lat ciągłego nieszczęścia… Przesądy, które w dzisiejszych czasach nadal są uważane za aktualne, można wymieniać w nieskończoność. Tajemnicza moc, sprowadzająca szczęście lub pech dotknęła także zupełnie zwyczajne przedmioty, m.in. zegarki.

Przesądy ciągle żywe

Czym jest przesąd? To zakorzeniony w kulturze pogląd, że pewien przedmiot, zdarzenie czy czynność ma nadprzyrodzoną moc. Sama nazwa „przesąd” wskazuje, że działanie jest pewne i nieuniknione – np. przebiegnięcie czarnego kota przez ulicę przesądza o rychłym pojawieniu się nieszczęścia. Warto też zaznaczyć, że w tego typu uprzedzeniach nie można wskazać logicznego ciągu przyczynowo-skutkowego, ani racjonalnie wyjaśnić.

Okazuje się jednak, że nawet dziś przesądy mają się bardzo dobrze. Jak wynika z badania CBOS z 2018 roku, ponad połowa Polaków wciąż czuje respekt przed przesądami i uznaje ich skuteczność. W kraju nad Wisłą szczęście nadal przynosi trzymanie kciuków, spotkanie kominiarza czy znalezienie czterolistnej koniczyny, zaś pech towarzyszy stłuczeniu lustra, przebiegnięciu czarnego kota przez ulicę czy podaniu ręki przez próg.

Skąd biorą się przesądy? Badacze sugerują, że może być to forma mechanizmu, którego zadaniem jest próba znalezienia prostego wyjaśnienia pewnego zdarzenia, gdy trudne byłoby odkrycie faktycznej przyczyny. Przed wypadkiem drogę przeciął czarny kot? W takim razie to jego obecność sprowadziła nieszczęście – odpowiedź wydaje się oczywista. Choć samo zdarzenie najpewniej miało zupełnie inną przyczynę i jest dużo bardziej złożone.

Innymi słowy – przesąd to najprostsze wyjaśnienie problemu, bez zgłębiania się w szczegóły. I bez refleksji, czy takie twierdzenie ma w ogóle sens.

Zegarek w prezencie – przesądy

Przesądem obarczone jest także wręczenie zegarka na prezent. Taki podarunek ma ponoć odliczać czas do rozstania, zakończenia znajomości, a nawet… śmierci! Pogląd ten przywędrował do nas najprawdopodobniej z Chin. Mieszkańcy tego kraju są bardzo przesądni i ogromną uwagę zwracają na ukryte znaczenia podarków, a w języku chińskim znak oznaczający zegar jest podobny do sformułowania z życzeniem śmierci. Dlatego też w Państwie Środka sprezentowanie zegarka jest wielkim nietaktem.

Spójrzmy jednak na ten chiński przesąd z naszej polskiej perspektywy. Jeśli podarowanie zegarka ma być zwiastunem nieszczęścia czy rozstania, to czy życzymy tego… naszym dzieciom? Wszak zegarek to jeden z najpopularniejszych prezentów komunijnych. Wydaje się więc, że w naszych realiach przesąd ten nijak ma się do rzeczywistości.

Pozytywny przekaz prezentu

Warto także pamiętać, że kultura i język nie są statyczne. Słowa, wyrażenia i przesądy zmieniają swoje znaczenie i to, co kiedyś postrzegane było jako znak nieszczęścia, dziś jest neutralne lub straciło swój negatywny wydźwięk.

To samo może wydarzyć się z zegarkiem podarowanym w prezencie. Przy wręczaniu podarunku wystarczy dodać pozytywne życzenia, np.: „niech ten zegarek odmierza same piękne chwile”. W ten sposób pokażemy osobie obdarowanej, że mamy dobre intencje i chcemy dla niej jak najlepiej.

Również sam zegarek może nieć pozytywne emocje. Dzięki Fotozegarkowi możesz umieścić na tarczy zdjęcie pięknych wspomnień – narodzin dziecka, ślubu czy wspólnej wycieczki. Odpowiednia fotografia będzie przywoływać wspaniałe chwile, a wskazówki będą odliczać sekundy do kolejnego dobrego wydarzenia.

Pozytywny przekaz niesie też zegarek z imieniem i cechami charakteru. Taki prezent to znakomity sposób na docenienie bliskiej osoby i pokazanie jej, co cenimy w niej najbardziej.

Zarówno Fotozegarek, jak i zegarek z imieniem to prezenty, które przekazują pozytywną energię. Warto więc porzucić przesąd o złych mocach kryjących się za podarowaniem zegarka, tym bardziej, że nie pasuje to do naszej polskiej rzeczywistości.

Zegarek to znakomity pomysł na prezent, który w połączeniu z pięknymi życzeniami z pewnością wywoła radość na twarzy osoby obdarowanej.

Komentarze do wpisu (1)

25 marca 2021

UTY2YBUVNL6L93V42WM8WYTU http://google.com/974

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl